Okul taşıtları okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile gözeticilerin taşınmalarında kullanılan araçlardır.

Okul taşıtı olarak kullanılacak aracın tadilatı okul taşıtı yönetmeliğine ve AİTM yönetmeliğine uygun olarak yapılmalıdır.

Okul taşıtı veya okul servisi başka bir amaç için kullanılacaksa, okul taşıtı ibaresini ruhsattan kaldırarak ruhsatı değiştirmek gerekmektedir. Bu nedenle, araç sahiplerinin okul taşıtı iptal projesi çizdirmeleri önemlidir. Bu proje sayesinde aracınızdan okul taşıtı ibaresini kaldırabilme imkanına sahip olursunuz.

Türkiye’de kayıt altına alınacak araçların tadilatları, AİTM yönetmeliği kapsamındaki ilgili maddelere uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Projenin onayından sonra, yetkili kurumlarda mevzuata uygun şekilde tescil işlemleri yapılmalıdır. Bu adımların takip edilmesi, araçların kullanımının güvenliğini sağlamak ve yasal zorunlulukları karşılamak açısından önemlidir. 

Tadilat işlemleri yürüten firma ve yetkili teknik mühendis, aracın ölçüleri, ağırlığı ve gerekli olan diğer ekipmanları ve yapılan tadilatlar hakkında görüşmelidir. Yönetmeliklere uygun olmayan bir tadilatla karşılaşmamanız için, bu aşamayı kesinlikle atlamamalısınız. Yönetmeliğe uygun olarak yapılan tadilatlar yetkili teknik mühendisi tarafından kontrol edilmeli ve projelendirilmelidir.

Aracın tadilatı tamamlandıktan sonra, herhangi bir TSE Araç Kontrol Merkezi (AKM) tarafından incelenir ve yetkili makine mühendisi tarafından hazırlanan proje TSE Araç Proje Müdürlüğü tarafından onaylanır. TÜV-TÜRK istasyonlarında yapılan muayeneden sonra, aracın tescil işlemleri yetkili tescil kuruluşu (Noter) tarafından gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler, aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için zorunludur ve uygun şekilde yerine getirilmelidir.

Daha fazla bilgi almak için telefon, WhatsApp veya e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

 

Whatsapp

Hemen Ara

E – posta