Karavan projenizin hazırlanabilmesi için, öncelikle karavanınızın standartlara uygun olarak yapılmış olması gerekir.

Karavanlar motokaravan ve çekme karavan olmak üzere iki sınıfa ayrılır motokaravan için ruhsat almak gerekir. Otobüs veya minibüsler de motokaravan olarak kullanılabilir. Diğer sınıf ise çekme karavanlar. Bu sınıftaki araçlar için ise O1 veya O2 belgeleri gereklidir.

TSE Araç Kontrol Merkezlerinde (AKM) araç muayenesi sırasında koltuk yerleşimi ve bağlantıları dikkatle kontrol edilir. Koltuk tadilatı yapılmadan önce, gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Güneş panelleri aracın tavanından 15 cm kadar yukarıda yerleştirilmelidir. Araçta bulunan ısıtma ve ocak için yakıt sistemi tüp ise, havalandırma menfezi olmak zorundadır. Tüm karavan donanımlarının araca sabitlenmesi gerekiyor. Dolap kapakları da kilitli olmalıdır.

Türkiye’de kayıt altına alınacak araçların tadilatları, AİTM yönetmeliği kapsamındaki ilgili maddelere uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Projenin onayından sonra, yetkili kurumlarda mevzuata uygun şekilde tescil işlemleri yapılmalıdır. Bu adımların takip edilmesi, araçların kullanımının güvenliğini sağlamak ve yasal zorunlulukları karşılamak açısından önemlidir.

Tadilat işlemleri yürüten firma ve yetkili teknik mühendis, aracın ölçüleri, ağırlığı ve gerekli olan diğer ekipmanları ve yapılan tadilatlar hakkında görüşmelidir. Yönetmeliklere uygun olmayan bir tadilatla karşılaşmamanız için, bu aşamayı kesinlikle atlamamalısınız. Yönetmeliğe uygun olarak yapılan tadilatlar yetkili teknik mühendisi tarafından kontrol edilmeli ve projelendirilmelidir.

Aracın tadilatı tamamlandıktan sonra, herhangi bir TSE Araç Kontrol Merkezi (AKM) tarafından incelenir ve yetkili makine mühendisi tarafından hazırlanan proje TSE Araç Proje Müdürlüğü tarafından onaylanır. TÜV-TÜRK istasyonlarında yapılan muayeneden sonra, aracın tescil işlemleri yetkili tescil kuruluşu (Noter) tarafından gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler, aracın yeniden trafiğe çıkabilmesi için zorunludur ve uygun şekilde yerine getirilmelidir.

Motokaravan ve Çekme Karavan Projesi hakkında daha fazla bilgi almak için telefon, WhatsApp veya e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

 

Whatsapp

Hemen Ara

E – posta